سرمایه گذاری خطرپذیر (VC)، خطرناک ترین روش جذب سرمایه برای شرکت ها در ایران

سرمایه گذراری خطر پذیر (VC)، خطرناک ترین روش جذب سرمایه برای شرکت ها در ایران

فهرست مطالب

سرمایه گذاری خطر پذیر چیست و به چه کسی سرمایه گذار خطرپذیر گویند؟

سرمایه گذاری خطرپذیر یعنی سرمایه دار یا سرمایه داران با علم به امکان زیان در مشارکت (که احتمال وقوع آن بیش از سود است) در طرحی مشارکت کنند یا به اصطلاح سرمایه گذاری خطر پذیر یا Venture Capital (VC) انجام دهند.

برای مثال به دو مثال زیر توجه کنید:

  • فرض کنید شما طرح یا ایده ای در ذهن خود دارید که در نهایتاً روی کاغذ پیاده شده است و علم بر این دارید که از این طرح یا ایده میتوان نهایتاً تولید ثروت یا دانش کرد. حال برای جذب به شرکت های سرمایه گذاری جسورانه یا همان خطر پذیر مراجعه میکنید. با توجه به اینکه طرح در حد کاغذ بوده و احتمال به سود نرسیدن طرح جذب سرمایه برای شما را این افراد خطرپذیر مینامند.
  • یا شما صاحب یک شرکت هستید که با زیان مالی روبرو شده حال آنکه میدانید در صورت تزریق نقدینگی به شرکت خود میتوانید از رکود درآمدی خارج شوید. کسی در شرکت شما سرمایه گذاری میکند، سرمایه گذار خطرپذیر نام میگیرد و نوع این سرمایه گذاری، سرمایه گذاری خطرپذیر است.

تفاوت سرمایه گذاری خطرپذیر (جسورانه) با پول نزول

همیشه شخص خاطی برای خطای خود نیاز به یک دلیل موجه دارد. شخصی که پول نزول میدهد در اصل فرآیند غیرقانونی ای را طی میکند و سود نامتعارفی را در قبال وام مالی به شما دریافت میکند. حال آنکه سرمایه گذاری خطرپذیر یا جسورانه پول نزولی است که پشت پرده قانون خود را پنهان کرده است.

شما پولی را دریافت میکنید که باید در ازای دریافت آن ضمانتی بیش از سرمایه دریافتی نزد سرمایه گذار قرار دهید و همچنین پس از اتمام قرارداد سرمایه گذاری خطرپذیر، سودی بیش از سود چند برابر تورم یا سود بانکی پرداخت کنید که همان نزول است.

پس چه جذب سرمایه از طریق نزول و چه سرمایه گذاری خطرپذیر برکتی برای کسب و کار شما ندارد! چرا که از لحاظ مالی هر چه سود کنید باید به سرمایه گذار پرداخت کنید و از لحاظ شرعی نیز این فرآیند حرام است!!!

جایگزین جذب سرمایه به روش خطرپذیر یا جسورانه

تا جایی که میتوانید در جامعه ای که تورم آن بالا است خود را مقروض نگهدارید اگر بهره این قرض کمتر از تورم باشد و شما بتوانید بلافاصله نقدینگی خود را به ارز، طلا یا هر چیزی غیر از پول تبدیل کنید. چند راه برای جذب سرمایه:

  • وام ها بانکی (حتی با بالاترین بهره)
  • صندوق های پژوهش و فناوری استان ها
  • سرمایه گذاراری خانوادگی یا شخصی
  • شراکت در سهام شرکت با افراد حقیقی و حقوقی

همچنین شما میتوانید با مراجعه به قسمت حمایت از ایده های ناب شرکت مدرن اندیشان جی از این خدمات شرکت استفاده کنید.

اشتراک گذاری

منبع مطالب جی بلاگ

تمامی مطالب جی بلاگ حاصل مطالعات و تجربیات تیم مدرن اندیشان است و به هیچ وجه مطلب کپی از نمونه خارجی مشاهده نمیکنید. صحت تمام مطالب توسط مدیریت وب سایت تایید میشود.

جی بلاگ - وبلاگ شرکت مدرن اندیشان جی

ثبت سفارش سریع پروژه شما

کمتر یک ساعت در ساعات کاری با شما تماس حاصل میشود. تنها پروژه ی خود را طور خلاصه شرح دهید یا اگر فایلی مرتبط با ان دارد باگذاری کنید.

ارتباط سریع

فرم زیر را تکمیل کنید. در ساعات کاری کمتر از یک ساعت پس از ارسال با شما تماس کرفته میشود.