معاملات مارجین در بازار بورس ایران

معاملات مارجین در بازار بورس ایران

فهرست مطالب

تعریف معاملات مارجین

معاملات مارجین (Margin) معاملاتی هستند که مبتنی بر حجم ایجاد میشوند. این حجم همان میزان پول یا همان سپرده (Deposit) شخص در آن بازار مالی است. در اینگونه بازار ها سهام بطور مستقیم و تعدادی بفروش نمیرسند بلکه ارز یا سهامی پایه قرار میگیرد و بقیه ارز یا سهام ها مقابل آن ارزش گذاری میششوند. برای مثال اگر به بازار فارکس (Forex) دقت کنید ارز ها یا همان سهام های ارائه شده در این بازار بصورت جفت ارز هستند؛ مثلاً طلا مقابل دلار آمریکا (XAUUSD) قرار دارد. در اینگونه بازار ها امکان گرفتن معاملات مارجین وجود دارد.

سپرده و اهرم

کارکرد دقیق اهرم بر سپرده سرمایه گذار (معاملگر) بازار های مالی
کارکرد دقیق اهرم بر سپرده سرمایه گذار (معاملگر) بازار های مالی

سپرده یا Deposit، سرمایه یک تریدر (Trader) بازار های مالی است که با آن سرمایه میتواند بصورت کامل وارد معامله شود و یا بخش بخصوصی از آن را وارد معامله کند. این میزان سپرده با تعریفی با نام اهرم (Leverage) قابل افزایش است.

اهرم یعنی سرمایه ای به عنوان پشتوانه سپرده ی معاملگر (سرمایه دار بازار) قرار میگیرد تا تریدر بتواند معاملاتی با سود بیشتری دریافت کند. بظاهر سرمایه شخص بیشتر است زیرا پشتوانه ای عظیم با استفاده از اهرم بوجود آمده است که به معاملگر اجازه میدهد در اندازه ی آن سرمایه افزایش یافته معامله کند.

این اهرم توسط کارگزاران بازار سرمایه تحقق میبابد. مثلاً اهرم 1:100 (یک به صد) به شما اجازه میدهد با 100 برابر سرمایه خود وارد معامله شوید.

مارجین در بورس ایران

برای اینکه مشخص شود در بورس ایران آیا میتوان معاملات مارجین را داشته باشیم، باید این سوال را مطرح کنیم که آیا نقدشوندگی بازار بورس ایران وجود دارد؟

با توجه به مفهوم نقدشوندگی و اینکه در بازار بورس و سهام ایران ما با لفظی به نام “صف خرید” یا “صف فروش” روبرو میشویم، بدین معناست که به هیچ وجه نقدشوندگی به صورت کامل در بازار ایران وجود ندارد و این مورد شرط اصلی امکان ایجاد معاملات مارجین است.

بنابراین با توجه به دلیل عدم وجود نقدشوندگی کامل در بازار بورس ایران امکان ایجاد معاملات مارجین وجود ندارد. و هر شخص یا کارگزاری ادعای این مورد را داشته باشد که شما میتوانید معاملات مارجین ایجاد کنید، قطعاً کلاهبری ای محرز است!

پیشنهاد برای توانایی ایجاد معاملات مارجین

شما با ثبت نام و احراز هویت در بازار های مالی بین الملل همانند فارکس و یا سهام آمریکا میتوانید براحتی با اهرم کارگزاری های بزرگ تا هزار برابر سرمایه خود وارد معامله شوید. برای افتتاح انواع حساب بازار فارکس میتوانید از سایت ایران بورس آنلاین برای ثبت نام در کارگزاری فیبوگروپ (Fibo group) استفاده کنید و در صورت تمایل از نرم افزار سیتریدر (cTrader) برای معاملات پیشرفته خود استفاده کنید.

اشتراک گذاری

منبع مطالب جی بلاگ

تمامی مطالب جی بلاگ حاصل مطالعات و تجربیات تیم مدرن اندیشان است و به هیچ وجه مطلب کپی از نمونه خارجی مشاهده نمیکنید. صحت تمام مطالب توسط مدیریت وب سایت تایید میشود.

جی بلاگ - وبلاگ شرکت مدرن اندیشان جی

ثبت سفارش سریع پروژه شما

کمتر یک ساعت در ساعات کاری با شما تماس حاصل میشود. تنها پروژه ی خود را طور خلاصه شرح دهید یا اگر فایلی مرتبط با ان دارد باگذاری کنید.

ارتباط سریع

فرم زیر را تکمیل کنید. در ساعات کاری کمتر از یک ساعت پس از ارسال با شما تماس کرفته میشود.