قوانین کار: میزان حقوق اضافه کاری و ساعات قانونی کار هر کارگر در 1402

قوانین کار: میزان حقوق اضافه کاری و ساعات قانونی کار هر کارگر در ۱۴۰۲

فهرست مطالب

قوانین کار مهمترین قوانینی است که به عنوان فرد شاغل باید بدانید. به طور حتم برای شما هم پیش آمده که به عنوان یک کارمند یا کارگر قبل از اینکه وارد محیط کار شوید، درباره قوانین کار جستجو کرده و با حقوق خود آشنا شده باشید. قانون کار و رفاه اجتماعی همانطور که از نام آن مشخص است برای رفاه حال کارگرها و کارمند‌ها قوانین سختگیرانه‌ای دارد.

در ادامه مطلب درباره قوانین و چگونگی چهارچوب قانون وزارت کار اطلاعاتی را بررسی خواهیم کرد با ما همراه باشید.

اصطلاحات متن قانون کار

ماده ۱: تمام کارفرماها، کارگرها، کارگاه‌ها، موسسه‌های تولیدی، صنعتی، خدماتی و کشاورزی باید از قوانین کار تبعیت کنند.

ماده ۲: با توجه به قانون کار، کارگر تعریف مشخصی دارد. کارگر کسی است که با هر عنوان در مقابل دریافت حق السعی، حقوق و سهم سود به درخواست کارفرما کار می‌کند.

ماده ۳: کارفرما شخصی است حقیقی یا حقوقی که کارگر با توجه به درخواست او در مقابل دریافت مزد کار می‌کند. مدیر‌ها، مسئول‌ها و تمام افرادی که در کارگاه به عنوان مسئول شناخته می‌شوند و نماینده کارفرما محسوب می‌شوند، در قبال کارگر تعهداتی دارند. در صورتی که نماینده کارفرما خارج از اختیارهای خود تعهدی کند و کارفرما آن را نپذیرد در مقابل کارفرما ضامن است.

قرارداد در قوانین کار

قرارداد کاری یک متن نوشته شده یا شفاهی است که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق السعی خود، با مدت زمان کارکرد مشخص، کار را برای کارفرما انجام می‌دهد. در قراردادی که پایان و شروع آن مشخص نیست، قرارداد دائمی‌ و کار مستمر تلقی خواهد شد. در قرارداد کاری باید موارد مختلفی قید شود که عبارتند از:

 • مشخصات کارفرما و کارگر
 • نوع کار یا وظیفه محول شده به کارگر
 • میزان حقوق، مزد مشخص شده و مزایای الحاقی
 • مجموع ساعت کار و ساعت اضافه کاری با توافق دو طرف قرارداد
 • تاریخ شروع و پایان قرارداد
 • میزان تعطیلات و مرخصی‌های ماهانه
همه قوانین کار و نکات مربوط به آن
همه قوانین کار و نکات مربوط به آن

توجه داشته باشید که هنگام مذاکره و بستن قرارداد باید قوانین اداره کار را در نظر بگیرید، حتی اگر به صورت شفاهی یا کتبی برخلاف قوانین وزارت کار و تامین اجتماعی، حداقل‌های مربوط به کار رعایت نشود، آن قرارداد باطل است و قابل استناد نیست.

نکته مهم دیگر این است که اگر قراردادی بین کارگر و کارفرما به صورت کتبی وجود نداشته باشد، قرارداد به صورت شفاهی تلقی شده و تمام قوانین وزارت کار بر رابطه کاری حاکم است.

در قرارداد قانون کار، کارگاه به چه مکانی گفته می‌شود؟

طبق قوانین کار و ماده ۴ قانون وزارت کار، کارگاه محلی است که کارگر به درخواست کارفرما یا نماینده او در آن مکان کار می‌کند. این مکان شامل: موسسه‌های صنعتی، کشاورزی، مسافربری، خدماتی، تجاری، تولیدی، امکان عمومی ‌و تمام تاسیساتی که به اقتضای کار متعلق به کارفرما است.

ناهار خوری، تعاونی‌ها، مهدکودک، آموزشگاه‌های حرفه‌ای، قرائت خانه، کلاس‌های آموزشی و سایر مراکز جزو کارگاه محسوب می‌شوند.

دستمزد کارمند‌ها در قرارداد کار

دستمزد به مجموع وجه نقد یا غیر نقد که در مقابل انجام کار به کارمند پرداخت می‌شود، گفته خواهد شد. در ابتدای هر سال حداقل دستمزد کارگرها مشخص می‌شود که این موضوع بر عهده شورای عالی کار است.

میزان افزایش حداقل دستمزد به طور معمول با توجه به درصد تورم سال است. این تورم به صورت سالانه از سوی بانک مرکزی به مراکز آمار کشور اعلام می‌شود. به عنوان کارگر و کارفرما باید به این نکته توجه کنید که در قوانین کار دستمزدهای کمتر از حداقل تعیین شده شورای عالی، غیر قانونی بوده و قابلیت پیگیری دارد. محاسبه حقوق و دستمزد دارای فرمول مخصوصی است که در ادامه برای شما نوشته‌ایم. تمامی موارد بر اساس تعریف میزان حقوق اداره کار است.

دستمزد کار تمام وقت

اگر با توجه به توضیحات قسمت قبل، کارفرما حتی قرارداد کتبی با کارگر داشته باشد که از میزان حقوق کمتر از مصوب پرداخت خواهد کرد، باز هم این قرارداد قابل استناد نیست. مدت زمان کار تمام وقت ۴۴ ساعت در هفته و به جز ایام تعطیل و جمعه‌ها است که باید مطابق این مدت زمان، دستمزد کامل و تعیین شده از سوی وزارت کار و رفاه امور اجتماعی پرداخت شود.

دستمزد کار کارمزدی

کارمزد چیست؟ میزان مزدی که بابت انجام مقدار مشخص کار که از نظر کمی ‌قابل اندازه گیری باشد. در این صورت کارمزد به ازای هر واحد کار تعیین و پرداخت می‌شود.

حالا اگر کارگر با کارفرما توافق کند که حقوق به صورت کارمزدی دریافت خواهد کرد، مبلغ پرداختی نباید از حداقل مزد قانونی به نسبت ساعات عادی کار کمتر باشد. همچنین انجام کار اضافی به کارگرهای کارمزدی علاوه بر ساعت‌های عادی کار و کار در شب مطابق با قوانین کار است. دقت کنید که ملاک محاسبه فوق العاده نوبت کار یا شب کاری، نرخ کارمزد آن‌ها است و با میزان حداقل مصوبه شورای عالی کار متفاوت است.

دستمزد کار ساعتی

مزد ساعتی چیست؟ به ازای ساعت‌هایی که وقت کارگر در اختیار کارفرما است، دستمزد کارگر محاسبه و پرداخت خواهد شد.

اگر کارگر و کارفرما با مزد ساعتی توافق به همکاری کنند، در قرارداد آن‌ها باید ساعت‌های کار به صورت، روزانه، هفتگی و ماهانه مشخص شود. توجه کنید که اگر ساعت کار بیشتر از روزی ۸ ساعت و ۴۴ ساعت در هفته باشد، باید مابقی آن ساعت‌ها به صورت اضافه کاری با کارگر محاسبه شود.

در این نوع از قرارداد و طبق قوانین کار، علاوه بر مزد ثابت باید تمام مزایای مصوبه در شورای عالی به کارگر تعلق گیرد. این مزایا عبارتند از:

 • حق مسکن
 • حق اولاد
 • بن کارگری یا حق خواربار

همچنین طبق قوانین کار در این نوع قرارداد، کارگر مشمول پرداخت  حق بیمه تامین اجتماعی قرار می‌گیرد. بنابراین به ازای هر ۸ ساعت کاری، یک روز سابقه بیمه برای وی در نظر گرفته می‌شود.

دستمزد اضافه کاری چقدر است؟

دستمزد کار ساعتی سال ۱۴۰۲برای هر ساعت کار عادی برابر با ۲۴۱.۳۹۵ ریال است. بر اساس اضافه کاری طبق قانون کار، حقوق هر ساعت اضافه کاری برابر ۱.۴ حقوق پایه محاسبه می‌شود. پس با توجه به حقوق ساعتی وزارت کار برای حقوق پایه، مبلغ ساعت اضافه کاری برابر با ۳۳۷.۹۵۴ ریال است. هر ساعت اضافه کاری طبق قانون کار که حداقل حقوق وزارت کار را دریافت می‌کنند برابر با این عدد است؛ اگر شخصی دریافتی بیشتری دارد، باید حقوق ساعتی خود را محاسبه کرده و به عدد بدست آمده ۴۰% اضافه کند.

قیمت هر ساعت اضافه کار به این دلیل بیشتر از حقوق ساعت کار عادی است که کارگر موظف به انجام آن نیست و تنها ساعت کار اجباری او طبق قوانین کار و تامین اجتماعی، همان هفته‌ای ۴۴ ساعت است. همچنین در مورد حق بیمه باید گفت که ساعات اضافه کاری جز سوابق کارگران محسوب نمی‌شود.

دستمزد کار پاره وقت در سال ۱۴۰۲

در قرارداد دستمزد کار پاره وقت، میزان حقوق، مزایا و پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی با توجه به ساعت کار کارگر محاسبه و پرداخت می‌شود. به طور مثال:

بر پایه‌ی قانون کار پاره وقت ۱۴۰۲ کارگر به طور ثابت ۳۰ ساعت در هفته کار کرده که حقوق پایه و مزایا باید معادل ۲/۳ حقوق و مزایای کارگر‌های تمام وقت محاسبه شود. پس برای محاسبه‌ی حقوق پاره وقت ۱۴۰۲ کافی است میزان حضور در مجموعه را در نظر گرفت و آن نسبت را در حقوق حضور کامل ضرب کنید.

در مورد پرداخت حق بیمه و سابقه هم به همین ترتیب عمل خواهد شد که ۲/۳ ماه یعنی ۲۰ روز برای او حق بیمه در ماه پرداخت می‌شود.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، در خصوص پرداخت های حقوق و دستمزد مربوط به سال ۱۴۰۲بیان کرد که با تصویب مجلس در فرآیند بودجه، تمامی حقوق و دستمزد همه افراد با هر نوع روش کاری باید به صورت ماهیانه پرداخت شود. همچنین بساط حقوق های چند ماه یکبار که فشار اقتصادی مضاعفی روی دوش افراد می گذارد، جمع خواهد شد.

دستمزد رانندگان در سال ۱۴۰۲

ضریب دستمزد رانندگان حمل و نقل بار و مسافر بین شهری در خصوص موضوع بند ۷ جلسه هیئت مدیره به تاریخ ۲۶/۳/۸۱ و اصلاحات بعدی آن در سال ۹۷ به این صورت است: برای رانندگان اتوبوس و کامیون ۱.۵ برابر حداقل دستمزد، رانندگان وانت بار، سواری، مینی بوس و کامیونت ۱.۲ برابر حداقل دستمزد، رانندگی اتوبوس درون شهری ۱.۱ برابر حداقل دستمزد، رانندگان حمل مسافر درون شهری ۱.۱ حداقل دستمزد و رانندگان حمل بار ۱.۱ برابر حداقل دستمزد است.

حق بیمه رانندگان در شش ماهه اول ۱۴۰۲به صورت زیر است:

دستمزد رانندگان در سال ۱۴۰۲
دستمزد رانندگان در سال ۱۴۰۲

دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۲

ضریب دستمزد کارگران ساختمانی در خصوص موضوع بند (۴) مربوط به ۱۴۵۷مین جلسه به تاریخ ۲۳/۱۰/۹۲ هیئت مدیره محترم سازمان به این صورت است: کارگر درجه یک ۱.۴ برابر حداقل دستمزد و کارگر درجه دو ۱.۳ برابر حداقل دستمزد و کارگر درجه سه ۱.۲ برابر حداقل دستمزد است. میزان حق بیمه کارگران ۱۴۰۲در ادامه نوشته شده است.

میزان حقوق در سال ۱۴۰۲

بر اساس تصمیم شورای عالی کار، حقوق کارگران و کارمندان در سال ۱۴۰۲، ۲۷درصد افزایش پیدا کرد. از این رو، حداقل میزان حقوق  برابر با ۵ میلیون و ۳۰۸ هزار و ۲۸۴ تومان است. همچنین دستمزد روزانه ۱۷۶ هزار و ۹۴۲ تومان است.

در حالت کلی، حقوق و مزایا کارمندان و کارگران در سال ۱۴۰۲ به صورت زیر است:

 • حداقل دستمزد روزانه: ۱.۷۶۹.۴۲۰ ریال
 • حداقل دستمزد ماهیانه: ۵۳,۰۸۲,۸۲۵ ریال
 • حق مسکن ماهیانه: ۸,۲۵۵,۰۰۰ ریال
 • حق بن نقدی (کمک هزینه اقلام مصرفی): ۱۰,۷۹۵,۰۰۰ ریال
 • حق اولاد برای هر فرزند: ۵,۳۰۸,۲۸۲ ریال
 • حق سنوات (ماهیانه): ۲,۶۶۷,۰۰۰ ریال
 • مجموع دریافتی بدون فرزند و بدون سابقه کار: ۷۲,۱۳۲,۸۲۵ ریال
 • جمع دریافتی با یک فرزند: ۸۰,۱۰۸,۱۰۷ ریال
 • مجموع دریافتی با دو فرزند: ۸۵,۴۱۶,۳۹۰ ریال
 • مجموعه دریافتی افراد متاهل ۳.۳ نفری:۸۱,۷۰۰,۵۹۲ ریال
 • فوق العاده مزد ساعتی اضافه کاری: ۳۳۷,۹۵۱ ریال
 • فوق العاده مزد ساعتی شب کاری: مزد ساعتی ضربدر ۰.۳۵ (سی و پنج صدم) ضربدر ساعات شب کاری
 • فوق‌العاده مزد هر روز جمعه کاری:  مزد ساعتی ضربدر ۰.۴ ( چهاردهم) ضربدر ساعات جمعه کاری
 • فوق العاده نوبت کاری صبح-عصر-شب معادل ۱۵% حقوق ماهیانه (حق شیفت): ۸,۲۲۷,۸۴۰ ریال
 • فوق العاده نوبت کاری صبح-عصر معادل ۱۰% حقوق ماهیانه (حق شیفت):۵,۴۸۵,۲۲۶ ریال
 • فوق‌العاده نوبت کاری صبح-عصر یا عصر-شب معادل ۲۲.۵% حقوق ماهیانه (حق شیفت): ۱۲,۳۴۱,۷۶۰ ریال
 • عیدی و پاداش سال: ۱۰,۶۱۶۵,۶۸۰ ریال
 • سنوات (پایان کار) به شرط داشتن یک سال سابقه کار: ۲,۱۷۰,۰۰۰ ریال
 • عیدی سال ۱۴۰۲: ۱۰,۶۱۶۵,۶۸۰ ریال

اگر نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در مورد عیدی کارگران و عیدی کارکنان دولت دارید، پیشنهاد می‌کنیم این مقالات را مطالعه کنید.

سبد معیشت کارگران در سال ۱۴۰۲برای خانوار ۳.۳ نفری برابر با ۱۲ میلیون و ۴۷۹ هزار و ۵۰۰ تومان است. همچنین حداقل حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق های بازنشستگی وابسته به دستگاه های اجرایی در سال ۱۴۰۲ نباید کمتر از  ۶,۳۰۰,۰۰۰ تومان باشد.

حق مسئولیت در قانون کار برای محاسبه حقوق، به صورت رسمی جایی ندارد. اما اگر این مزیت دریافتی در سال‌های پیش به شخصی تعلق داشته، الآن حق مسئولیت چقدر است؟ با توجه به اینکه عدد ثابتی برای آن اعلام نمی‌شود، هر چقدر که حقوق پایه افزایش پیدا کرده باشد، می‌تواند حق مسئولیت نیز بیشتر شود.

معافیت مالیاتی در حقوق ۱۴۰۲

سقف معافیت مالیاتی کارکنان دولت در سال ۱۴۰۲ برابر با یک میلیارد و دویست میلیون ریال است. از این رو، نرخ مالیات بر اساس مازاد درآمد درصد به صورت زیر خواهد بود:

 •  ۱۵۰ میلیون تومان مالیات سالیانه ۱۰%
 • ۱۵۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان مشمول مالیات سالیانه ۱۵%
 • ۲۵۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان مشمول مالیات سالیانه ۲۰%
 •  ۳۵۰ میلیون تومان بیشتر مشمول مالیات سالیانه ۳۰%

حداقل مبنای پرداخت حق بیمه در سال ۱۴۰۲

حداقل مبنای پرداخت حق بیمه به طور اختیاری برابر با ۱.۲ حداقل دستمزد تصویب شده شورای عالی کار است. البته این مورد براساس بخشنامه ۶۸۶ امور بیمه شدگان به تاریخ ۵/۱/۹۸ است. همچنین اگر این مبنا برای آن هایی که مبنای پرداخت حق بیمه آن ها در سال ۱۴۰۰ از عدد ۸۸۵.۱۶۵ بیشتر باشد، سایر سطوح دستمزدی همانند فرمول بالا محاسبه می شود که البته نباید از ۱.۲ حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار کمتر باشد. فرمول آن به این صورت است:

مبنای پرداخت حق بیمه روزانه سال ۱۴۰۲= (۱۷۱.۷۲۲+۳۸/۱×آخرین مبنای پرداخت حق بیمه در سال ۱۴۰۱)

حداقل مبنای پرداخت حق بیمه بیمه‌شدگان صاحبان حرف و مشاغل آزاد ۱۴۰۲ به صورت روزانه برابر با ۱.۷۶۹.۴۲۸ ریال است. البته در صورت بیشتر بودن و داشتن اختلاف باید ضریب آن هم محاسبه شود.

طبق قوانین وزارت کار ۱۴۰۲، حق بیمه کارگری برای شش ماه اول و شش ماه دوم به طور کلی برابر با ۲۲,۴۵۵,۶۸۰ و ۲۱,۹۲۴,۸۵۲ میلیون ریال است. سهم کارفرما در این دو شش ماه به ترتیب برابر با ۱۷,۲۱۶,۰۲۲ و ۱۶,۸۰۹,۰۵۴ میلیون ریال و سهم کارگر در دو شش ماه به ترتیب برابر با ۵,۲۳۹,۶۵۸ و ۵,۱۱۵,۷۹۸ میلیون ریال است.

چند نکته مهم در خصوص حقوق ۱۴۰۲

در خصوص تعیین حقوق، چند نکته زیر را در نظر بگیرید:

 • دستمزد روزانه سال ۱۴۰۲ برای سایر سطوح با افزایش  ۲۱٪ به مبلغ ۸۳.۵۹۶ ریال رسید. بر این اساس حداقل دستمزد روزانه ۱.۷۶۹.۴۲۸ ریال تعیین شد.
 • تمامی کارفرمایان باید از مبلغ مزد پایه سنوات کارگران دارای حداقل یک سال سابقه کار در همان کارگاه یا دریافت آخرین پایه سنواتی با زمان گذشته یکسال، باید مبلغ ۷۰ هزار ریال حق بیمه متعلقه را کسر و در نظر گرفتن ماده ۳۹ قانون تامین اجتماعی و آئین نامه اجرایی به سازمان پرداخت کنند.
 • پرداختی مقرری بیمه بیکاری برای آنهایی که وقوع بیکاری شان از ابتدای فروردین ۱۴۰۲ است، بر اساس حداقل دستمزد ۱۴۰۲خواهد بود. همچنین برای آنهایی که مقرری بیمه بیکاری از سال قبل بوده و در سال ۱۴۰۲ ادامه پیدا می‌کند، دستمزد آنها به نسبت افزایش خواهد داشت.

قوانین کار در دوره آموزشی برای استخدام

با توجه به قانون کار و طبق ماده ۱۱، دو طرف قرارداد با توافق یکدیگر دوره‌ای را با نام آموزشی برای کار تعیین می‌کنند.

در این دوره مشخص شده، هر دو طرف قرارداد می‌توانند هر زمان و بدون اطلاع قبلی و همچنین بدون پرداخت خسارت، قطع همکاری خود را اعلام کنند. البته که اگر این پایان همکاری از سوی کارفرما باشد، وی ملزم به پرداخت حقوق تمام دوره بوده و اگر کارگر اتمام کار را اعلام کند، فقط می‌تواند میزان روزهای کارکد خود را به عنوان دستمزد دریافت کند.

نکته مهم:

مدت دوره آموزشی باید در قرارداد قید شود که برای کارگرهای ساده و نیمه ماهر ۱ ماه و کارگرهای ماهر و متخصص، ۳ ماه است.

قرارداد کار در چه صورتی خاتمه می‌یابد؟

طبق قوانین کار و ماده ۲۱، قرارداد کار با توجه به برخی دلایل خاتمه می‌یابد، این موارد عبارتند از:

 • بازنشستگی کارگر
 • فوت کارگر
 • پایان مدت قرارداد کار
 • ازکارافتادگی کلی برای کارگر
 • استعفای کارگر
 • اخراج کارگر
 • انقضاء مدت در قراردادهای کار با مدت موقت و عدم تجدید صریح یا ضمنی آن

‌نکته مهم در تبصره قوانین کار:

فرد کارگری که با میل خود و با هر دلیلی استعفا می‌دهد، باید یک ماه به کار خود ادامه دهد و به صورت کتبی اعلام استعفا به کارفرما کند. اگر حداکثر ظرف مدت ۱۵ روز انصراف خود را به صورت کتبی به کارفرما اعلام نکنید، استعفای شما منتفی تلقی خواهد شد و باید به شورای کارگاه یا انجمن صنفی خود مراجعه کنید.

بیمه بیکاری یکی از حقوق قانونی کارگران است که قوانین مخصوص خودش را دارد. برای آشنایی با این قوانین به مقاله قوانین بیمه بیکاری مراجعه نمایید.

مالیات بر حقوق

مالیات بر حقوق جزو مالیات‌های مستقیم است که به طور مستقیم بر درآمد، دارایی و حقوق ثابت اشخاص حقیقی و حقوقی تعلق خواهد گرفت. شناسایی و پرداخت مالیات بر حقوق بر عهده کارفرما است و پرسنل هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارند.

در قوانین کار مبلغ مالیات بر حقوق با توجه به سقف درآمد کارمند‌ها مشخص می‌شود. همچنین به مبالغ کمتر از میزان مشخص‌شده، مالیاتی تعلق نخواهد گرفت و این مبلغ به صورت هر ساله با تشخیص اداره مالیات و دارایی مشخص و ابلاغ خواهد شد.

قوانین کار و ماده ۶

با توجه به اساس بند ۴ اصل چهل و سوم و بند ۶ اصل دوم و اصول نوزدهم، اجبار افراد به کار مشخص و بهره کشی از دیگری ممنون است و مردم ایران از هر قوم و اقوام با هر رنگ پوست و نژاد یکسان هستند و در حمایت قانون قرار می‌گیرند. هر فردی حق دارد که شغلی را انتخاب کند که مایل به آن است و با مصالح عمومی ‌و حقوق دیگران در تضاد نباشد.

نکاتی که کارگر و کارفرما در مورد قانون کار باید بدانند
نکاتی که کارگر و کارفرما در مورد قانون کار باید بدانند

نکات مهم در قوانین وزارت کار

برخی از نکات مهم در قوانین وزارت کار که باید به‌ آنها توجه کنید به شرح زیر است:

 • ساعات کار نباید از ۸ ساعت بیشتر باشد.
 • در طول هفته باید ۴۴ ساعت کار انجام شود.
 • کارهای سخت و زیرزمینی نباید بیشتر از ۶ ساعت در روز و ۳۶ ساعت در هفته باشد.
 • کار متناوب بیشتر از ۱۵ ساعت در شبانه روز نباشد.
 • یک روز تعطیل در هفته اجباری است و در صورت کار کردن در روز تعطیل باید ۴۰ درصد در محاسبه فیش حقوقی در نظر گرفته شود.
 • کارگران شب کار باید ۳۵ درصد اضافه مزد دریافت کنند.
 • روز ۱۱ اردیبهشت برای کارگران تعطیل است.
 • مرخصی استحقاقی برای یک سال کارکرد، ۱ ماه است که ۴ روز جمعه از آن کم می‌شود و به طور کلی ۲۶ یا ۲۷ روز مرخصی استحقاقی وجود دارد.
 • کارگر‌های بیشتر از ۹ روز از مرخصی خود را نمی‌توانند ذخیره کنند و به سال دیگر انتقال دهند.
 • در صورت پایان قرارداد، فسخ یا فوت، تمام مطالبات مربوط به مرخصی استحقاقی باید به کارگر پرداخت شود.

برای کسب اطلاعات جامع در مورد میزان ساعت کار قانونی ۱۴۰۲ و نحوه محاسبه آن مقاله محاسبه ساعات کاری را مطالعه بفرمایید.

قانون کار یکی از قوانین مهم کشور است و برای هر فردی که می‌خواهد کسب و کار راه اندازی کند، قانون، تبصره‌هایی دارد. هر فرد با توجه به نوع فعالیت خود و عملکردی که دارد باید قوانین کار را در نظر داشته‌باشد تا تخلفی صورت نگیرد. در صورتی که مشکلی در خصوص شرایط کاری شرکت خود داشتید، فقط باید به اداره کار مراجعه کنید.

ما در این مطلب سعی کردیم توضیحاتی درباره قوانین کار و رفاه امور اجتماعی در اختیار شما قرار دهیم تا عملکرد قانونی داشته باشید. توصیه می‌کنیم که هنگام عقد قرارداد به مندرجات و مفاد قرارداد توجه کنید و در صورت مغایرت، قرارداد را امضا نکنید.

ساعت قانونی کارکرد در قانون کار چقدر است؟

ساعات کار در طول هفته باید ۴۴ ساعت باشد. در طول هفته نیز معمولاً بین روزی ۸ الی ۹ ساعت برای هر شرکتی متفاوت است.

مرخصی استحقاقی برای یک سال کارکرد، ۱ ماه است که ۴ روز جمعه از آن کم می‌شود و به طور کلی ۲۶ یا ۲۷ روز مرخصی استحقاقی وجود دارد.

بازنشستگی، فوت، پایان مدت قرارداد، از کار افتادگی کلی، استعفا، اخراج و انقضاء مدت کارگر در قراردادهای کار با مدت موقت و عدم تجدید صریح یا ضمنی آن موجب خاتمه آن می‌شود

مزد کار در روز جمعه برابر مزد کار در روز معمولی به علاوه ۴۰% آن است.

اشتراک گذاری

منبع مطالب جی بلاگ

تمامی مطالب جی بلاگ حاصل مطالعات و تجربیات تیم مدرن اندیشان است و به هیچ وجه مطلب کپی از نمونه خارجی مشاهده نمیکنید. صحت تمام مطالب توسط مدیریت وب سایت تایید میشود.

جی بلاگ - وبلاگ شرکت مدرن اندیشان جی

ثبت سفارش سریع پروژه شما

کمتر یک ساعت در ساعات کاری با شما تماس حاصل میشود. تنها پروژه ی خود را طور خلاصه شرح دهید یا اگر فایلی مرتبط با ان دارد باگذاری کنید.

ارتباط سریع

فرم زیر را تکمیل کنید. در ساعات کاری کمتر از یک ساعت پس از ارسال با شما تماس کرفته میشود.