انواع کندل ها در نمودار های قیمتی
به‌روزرسانی در 1402-11-02

انواع کندل ها در نمودار های قیمتی

انواع کندل ها از دو حیث اصلی مورد بررسی قرار میگرد. انواع کندل از حیث میزان حرکت و انواع کندل از حیث ساختار. در این مقاله به بررسی این انواع و دسته بندی کندل ها پرداخته میشود. سعی میشود در تمام مطالب وبلاگ مدرن اندیشان از اضافه گویی پرهیز شود و تنها چکیده ای از مطالب که مفید و کاربردی هستند برای مطالعه قرار گیرد.

انواع کندل ها از حیث میزان حرکت #

به دو دسته اصلی تقسیم میشوند:

  1. کندل دامنه وسیع یا ERC (Expanded Range Candle)
  2. کندل برد باریک یا NRC (Narrow Range Candle)

کندل های ERC کندل هایی هستند که دامنه حرکت گسترده ای هستند و معمولاً با شتاب (Momentum) قابل توجهی ایجاد میشوند. این کندل بیشتر در تایم بازار یا پس از دریافت نقدینگی قابل توجهی از بازار با قدرت بسیار و بدون اصلاح ایجاد میشوند. در تایم های کوچکتر یک کندل ERC به شکلی است که شامل تعداد زیادی کندل صعودی پیاپی میشود. اندازه بدنه یا سایه (Shadow) این کندل ها مهم نیست فقط مهم است که دامنه حرکت وسیعی داشته باشند.

کندل های NRC کندل هایی هستند که دقیقاً تعریف بالعکسی از ERC را دارند یعنی شامل برد حرکتی کوتاهی میشوند و در زمان تشکیل خود حرکت آن چنانی نداشته است (یعنی اختلاف High و Low ان ها زیاد نیست).

نمونه ای از کندل های ERC و NRC
نمونه ای از کندل های ERC و NRC

انواع کندل از حیث ساختار #

انواع کندل ها در حیث ساختار به سه دسته کلی زیر تقسیم میشوند:

  1. کندل بزرگ (Long Bar Candle)
  2. کندل پایه یا بِیسینگ (Base Candle)
  3. کندل مارابوزو (Marubozu)

کندل های بزرگ کندل هایی دارند که بدنه ی کشیده و پرشتابی دارند و به نسبت سایه های کوچکی را شامل میشوند.

کندل های پایه بیشترین کندل هایی هستند که در نمودار میتوانید ببینید زیرا در اکثر مواقع بازار حالت آرامی را سپری میکند (بازار فارکس) و کندل های بیس یا همان کندل های پایه را ایجاد میکند که نه بدنه و نه سایه بزرگی دارند.

کندل های مارابوزو در مواقع خاصی ایجاد میشوند این کندل ها فاقد سایه هستند (سایه بسیار کوچکی دارند).

نمونه ای از کندل های Long Bar و Base و Marubozu
نمونه ای از کندل های Long Bar و Base و Marubozu

دقت کنید که میتوان دو دسته بندی از از حیث ساختار و میزان حرکت را با هم ترکیب داشته باشیم. مثلاً ما میتوانیم کندل های Long Bar داشته باشیم که ERC هستند؛ یعنی کندل هایی با میزان حرکت زیاد (از حیث میزان حرکت) و بدنه بزرگ (از حیث ساختار).

نظر درباره این مستند؟

ثبت سفارش سریع پروژه شما

کمتر یک ساعت در ساعات کاری با شما تماس حاصل میشود. تنها پروژه ی خود را طور خلاصه شرح دهید یا اگر فایلی مرتبط با ان دارد باگذاری کنید.

ارتباط سریع

فرم زیر را تکمیل کنید. در ساعات کاری کمتر از یک ساعت پس از ارسال با شما تماس کرفته میشود.