نقدینگی - شکاف ارزش منصفانه (FVG)
به‌روزرسانی در 1402-11-02

نقدینگی – شکاف ارزش منصفانه (FVG)

قبل از آنکه با این نوع نقدینگی (Liquidity) در بازار های مالی آشنا شوید و انواع FVG ها را بشناسید و آن ها را روی نمودار قیمت تشخیص دهید؛ باید بدانید نقدینگی ها انواع مختلفی دارد که در مقاله “نقدینگی چیست؟” به تعریف و معرفی انواع آن ها پرداخته شده است.

FVG چیست؟ #

در تعریف اساسی میتوان اینگونه مطرح کرد که “قیمت به نواحی ای که فرصت اصلاح نداشته اند باز میگردد؛ به این نواحی FVG (Fair Value Gap) در ترجمه فارسی شکاف ارزش منصافه میگویند“.

FVG ها یکی از مهمترین انواع نقدینگی هستند که میتوانند تا حدودی قیمت را وادار به بازگشت به خود کنند.

شناخت و رسم FVG روی نمودار قیمت #

برای رسم FVG سه کندل نیاز داریم که کندل میانی میبایست از نوع کندل های ERC باشند. پس از شناسایی کندل ERC میبایست دقت کنیم دو حالت پیش آمده به شرح ذیل باشند:

  1. کندل ERC نزولی: باید بین High کندل بعدی و Low کندل قبلی فضایی نسبتاً خالی وجود داشته باشد که شامل بدنه ی کندل ERC نزولی ما میشود.
  2. کندل ERC صعودی: باید بین Low کندل بعدی و High کندل قبلی فضایی نسبتاً خالی وجود داشته باشد که شامل بدنه ی کندل ERC صعودی ما میشود.

فضای بدست امده از فرمول بالا FVG ما میباشد. اگر در آینده قیمت تا 50% این FVG را پر نکرده باشد همچنان تازه (Fresh) و در غیر این از دست رفته (Failed) میباشد.

FVG نمودار h4 جفت ارز AUDJPY
FVG نمودار h4 جفت ارز AUDJPY

همانطور که در تصویر مشخص است قیمت پس از ساخت FVG مجدداً به آن نقدینگی بازگشته و با شکار آن مجدد شروع به صعود و ادامه روند داده است.

در ناحیه ای که شکار صورت میگرد (اولین برخورد با FVG) شما میتوان در تایم فریم های کوچکتر با ستاپ های معاملاتی خود شروع به ایجاد معامله در جهت روند کنید.

نظر درباره این مستند؟

ثبت سفارش سریع پروژه شما

کمتر یک ساعت در ساعات کاری با شما تماس حاصل میشود. تنها پروژه ی خود را طور خلاصه شرح دهید یا اگر فایلی مرتبط با ان دارد باگذاری کنید.

ارتباط سریع

فرم زیر را تکمیل کنید. در ساعات کاری کمتر از یک ساعت پس از ارسال با شما تماس کرفته میشود.