به‌روزرسانی در 1402-11-01

تاریخچه CSS

سی اس اس (CSS) یا شیوه نامه آبشاری یک زبان برای توصیف نمایش یک سند است. در این مطلب به بررسی تاریخچه CSS می پردازیم.

سی اس اس (CSS) یکی از فناوری های بنیادین در کنار اچ تی ام ال (HTML) و جاوا اسکریپت (JS)، در دنیای وب است. سی اس اس روشی ساده برای نمایش چیدمان و جلوه های تصویری مانند نوع قلم، رنگ و اندازه ها بر صفحه های وب است. زبان CSS از جنس زبان های نشانه گذاری است که دستور هایی آبشار مانند و پی درپی، برای چگونگی نمایش هر صفحه وب سایت، در آن نوشته می شود. به زبان ساده تر، این دستور ها، روش نمایش متن ها، رنگ ها، چیدمان موزاییک های دربرگیرنده و موارد دیگر موجود در یک صفحه وب را در خود دارد.

تولد CSS #

اولین بار، هاکون لی در اکتبر ۱۹۹۴ زبان سی اس اس (CSS) را پیشنهاد داد. در آن زمان از وب به عنوان پلتفرمی برای انتشار دیجیتالی متن استفاده می شد. اما یکی از بخش های مهم در وب فراموش شده بود. هیچ راهی برای زیبا سازی صفحات وب وجود نداشت. برای مثال، هیچ راهی برای ایجاد طرح بندی شبیه به روزنامه ارائه نشده بود. هاکون که تجربه کار در روزنامه را داشت، خلا وجود زبانی که مخصوص استایل دادن به صفحات وب باشد،  را احساس می کرد.

آخرین نسخه #

آخرین نسخه سی اس اس (CSS)، نسخه ۳ بوده که همچنان در حال توسعه است. اولین پیش نویس سی اس اس ۳ (CSS3) در سال ۱۹۹۹ منتشر شد. جالب اینجا است که هنوز برخی مرورگرهای اینترنتی تمام دستور های این نسخه را پشتیبانی نمی کنند. سی اس اس ۳ به ماژول های مختلفی تقسیم می شود که هر ماژول قابلیت های جدیدی به هسته اصلی اضافه می کند.

مزایای و معایب استفاده از CSS چیست؟ #

اساسی ترین کاربرد CSS، زیبا سازی و بهبود طراحی صفحات وب است. CSS بسیار منعطف تر از HTML است و به شما اجازه می دهد برای تغییر صفحات وب، کمتر سراغ ساختار HTML رفته و با سرعت بیشتری طراحی خود را زیباتر کنید.

با استفاده از CSS می توانیم از یک قطعه کد برای صفحات مختلف وب سایت چندبار استفاده کنیم. با استفاده از سی اس اس علاوه زیبایی صفحه، دسترسی پذیری بهتر، نمایش بهتر در دستگاه ها و مرورگرهای مختلف و در نهایت بهبود تجربه کاربری را داریم.

این زبان هم مانند تمام زبان های دیگر دارای ایرادات مختلفی است. اما مزایای سی اس اس در طراحی صفحات وب به قدری زیاد است، که می توان معایب آن را نادیده گرفت. اما برای مثال، تفاوت کارکرد CSS در مرورگرهای مختلف مشکلات زیادی را برای برنامه نویسان وب ایجاد می کند.

نظر درباره این مستند؟

ثبت سفارش سریع پروژه شما

کمتر یک ساعت در ساعات کاری با شما تماس حاصل میشود. تنها پروژه ی خود را طور خلاصه شرح دهید یا اگر فایلی مرتبط با ان دارد باگذاری کنید.

ارتباط سریع

فرم زیر را تکمیل کنید. در ساعات کاری کمتر از یک ساعت پس از ارسال با شما تماس کرفته میشود.