تشخیص روند نمودار قیمتی و رسم خط روند
به‌روزرسانی در 1402-11-02

تشخیص روند نمودار قیمت و رسم صحیح خط روند

پیوت ها برای تشخیص روند #

دقت کنید برای تشخیص روند به صورت صحیح (نه این که دو تا کف یا سقف بهم وصل کنیم بگیم خط روند شد!!!) باید با مبحثی به نام پیوت ها (Pivots) آشنا شویم. باز هم دقت کن این پیوت ها آن پیوت پوینت (Pivot Points) نیست که خط مقاومت و حمایت رو نشان میده!

پیوت ها نوع یک: پیوت های دارای Base #

دقت کنید پیوت ها در یک کف یا سقف ایجاد میشوند، اما این کف و سقف حداقل باید با سه کندل ERC بوجود آمده باشند (فعلاً در همین حد بدونید که کندل های ERC، کندل هایی با بدنه های بزرگ و سایه (shadow) های کوتاه هستند) یا دست کم چند کندل که روی هم رفته اندازه سه ERC باشند باید یک لِگ قیمتی را ایجاد کرده باشند. به تصویر زیر دقت کنید:

نمونه کندل های ERC در نمودار قیمت یورو-دلار کادانا 1 دقیقه
نمونه کندل های ERC در نمودار قیمت یورو-دلار کادانا 1 دقیقه

در تصویر فوق (البته هیچ وقت ما روند را در نمودار زیر 1 ساعت بررسی نمیکنیم) کندل های 1و2و3 یک لگ نزولی ایجاد کرده اند، پس از آن ها تا آغاز لگ صعودی تعدادی کندل هستند که از نوع ERC نیستند اصطلاحاً به این کندل ها کندل های بیس یا بیسینگ (Base | Basing) میگوییم و بعد با کندل های ERC شماره 4و5و6 لگ صعودی ایجاد شده است.

حال پیوت ما ناحیه زیر میشود که پس از یک لِگ نزولی (Drop) و قبل از یک لِگ صعودی (Rally) تشکیل شده است. اصطلاحاً این پیوت از نوع Drop-Base-Rally میباشد که متناسباً برای برعکس این مورد یعنی Rally-Base-Drop نیز صادق است.

پیوت در نمودار 1 دقیقه یورو-دلار کانادا (EURCAD) نوع یک
پیوت در نمودار 1 دقیقه یورو-دلار کانادا (EURCAD) نوع یک

برای رسم پیوت کافیست بالاترین نقطه کندل های بیس بین دراپ و رالی را به پایین ترین نقطه آن ها متصل کینم. ناحیه ی بدست آمده یک پیوت است.

پیوت ها نوع دو: پیوت های فاقد بیس Base #

حال ممکن است در برخی موارد پیوت ها بیس نداشته باشند و مستقیماً وارد لگ مخالف شوند. یعنی پیوت ها در نوع دو به دو دسته Drop-Rally و Rally-Drop تقسیم میشوند.

پیوت در نمودار 1 دقیقه یورو-دلار کانادا (EURCAD) نوع دو
پیوت در نمودار 1 دقیقه یورو-دلار کانادا (EURCAD) نوع دو

همانطور که میبینید هنگامی که در ساختار بیس (Base) وجود ندارد فضای خالی بین دو کندل آخر و اول هر لگ را پیوت در نظر میگیریم (اگر سایه (Shadow) داشته باشند نیز آن ها را هم شامل میشود.)

رسم خط روند با استفاده از پیوت ها #

حال که با پیوت ها آشنا شدیم، براحتی با تشخیص دو پیوت آخر نمودار و اتصال آن دو بهم میتوانیم معتبرترین خط روند را رسم کنیم.

رسم خط روند با استفاده از پیوت ها در نمدار 1 دقیقه یورو-دلار کانادا (EURCAD)
رسم خط روند با استفاده از پیوت ها در نمدار 1 دقیقه یورو-دلار کانادا (EURCAD)
نظر درباره این مستند؟

ثبت سفارش سریع پروژه شما

کمتر یک ساعت در ساعات کاری با شما تماس حاصل میشود. تنها پروژه ی خود را طور خلاصه شرح دهید یا اگر فایلی مرتبط با ان دارد باگذاری کنید.

ارتباط سریع

فرم زیر را تکمیل کنید. در ساعات کاری کمتر از یک ساعت پس از ارسال با شما تماس کرفته میشود.